Admin

Clubs and Organizations

Name of Club/Activity/Team

Sponsors/Coaches

Academic Decathlon Amy Breeding & Carrie Wilkins
Academic Octathlon Amy Breeding & Carrie Wilkins
Advanced Fashion Design Kiamesha White
Advanced Nursing Kristen Haggard
Ag Mechanics James Strickler
American Institute of Architecture Students (AIAS) Karen Machicek
Asian American Club Merill Willgrubs
Astronomy Club Jon Benignus, Anthony Phillip
Band Chris Lambrecht & Kelsey Blanscet
Baseball Barry Smith
Basketball (Boys/Girls) Glenn Arnold (Boys), Jackie Edwards (Girls)
Bass Fishing Club Anthony Dugue
Bearchat Newspaper Melissa Oberholtzer
Bearkadettes Katherine Dean, Kelly Branham
BearKats for Christ Cheryl Garza
Bearkat Yearbook Melissa Oberholtzer
B.E.S.T. (Bringing Exceptional Students Together) Cathy Escure & Denise Jackson
Book Club Sandra Davis
Business Professionals of America (BPA) Leta Griggs
Cheerleaders Kelli White, Melissa Hahn, Melinda Taylor
Chess Club Mary Yarbray
Choir Heather Sharp & Tim Winebrenner
Club 143 Ashley Argyros
Color Guard/Winter Guard Chris Lambrecht & Kelsey Blanscet
Computer Applications (UIL) Heather Hodges
Computer Science John Worlow & Bob Henkelman
Cosmetology (SKILL USA) Jessica Boike
Creating Awareness for Problems in Society (CAPS) Liz Whitenton
Criminal Justice Club Kira Hassler-Newsom & Candice Vaughan
Cross Country Tim McGuire
Crowned by Design Robin Darensbourg
DECA Tricia Holloway & James Mather
Delta Kappa Elite (Step Team) Amanda Roundtree & Jackie Cupp
Destination Imagination (DI) Chase Hooper & ReAnn Carter
Drama Jason Bradshaw & Tina Domino
EARTH Club Linda Eilers
En Croix Katherine Dean
E-Sports Patrick Rivera
FCCLA Katherine Rooke, Kiamesha White, Miriam Richard,  & Deborah Murphy
Fellowship of Christian Athletes (FCA) Adam Cocke, Cheryl Garza, Michael Shipman & Gayla Zamora
FFA Becky Brummond, Mike Brummond, Mary Alice Hyde & James Strickler
Football Shane Hallmark
French Club Kendra Brown
French Honor Society Kendra Brown
Freshman Class Madison Taylor
German Club Theresia Lee
German National Honor Society Theresia Lee
Golf (Boys/Girls) Michael Shipman
Gay Straight Alliance (GSA) Jaklin Cupp
Good Sportsmanship League (GSL) Kylee Nau
Guitar Club Allen Peach
Honors Fellowship of Klein Karen Velez
HOSA Kristen Haggard, Chrissy Cope, Jill Tackett,
Karen Velez, Anita Walther,  & Debbie Forest
Interact Merrill Willgrubs
International Thespian Society Tina Domino
Junior Class Madison Taylor
Kats Celebrating Culture Elyse Rothfeld & Robin Darensbourg
Kats Joined for Hope Rohanna Sykes & Judi Herold
KHS Anime Club Patrick Rivera
KHS Writer's Club Reann Carter & Debbie Strube
Klein Aspiring Teachers (KAT) Deborah Murphy
Klein Hacks John Worlow
Klein Islamic Thought (KIT) Allen Peach
Klein Junior State of America (JSA) Brittany Potton
Klein K-Pop (Korean Pop) and Culture Club Charles Lin
Klein Table Tennis James Mather
Klein Weight Lifting Candice Vaughan
Labratory Activities Based in STEM (LABS)  Merrill Willgrubs
Latin Club Suzanne DePedro
Literary Criticism (UIL) Annie Hero
Love Country LaKeisha McDonald
Model United Nations and Mock Trial (M&M) Troy Boliver
National Art Honor Society Dee Burgess
National English Honor Societyv Amy Breeding
National Honor Society Ashley Argyros & Dawn Sharpeta-Black
National Latin Honor Society Suzanne DePedro
Orchestra Creston Herron
Paw Patrol Elise Rothfeld
Paw for Purpose Linda Eilers & Mary Perkins
Political Science Katie Oliver
Quiz Bowl Club Allen Peach
Reach Club Robin Darensbourg
Red Cross Club Mindi Seawright
Ready Writing (UIL) Annie Hero
Robotics Bob Henkelman & Patrick Rivera
AFJROTC Lt Col Timothy Lambert, MSgt. Vincent Madrid
Science National Honor Society Allen Peach, Carrie Wilkins, & Daniel Lawton
Senior Class Madison Taylor
SKILLS USA - Auto Tech #1706
Morris Hafford
SKILLS USA - Culinary
Carl Anderson
SKILLS USA - General Moto-Medic Richard Pruiett
Spelling and Vocabulary (UIL) Kayla Trainer
Soccer (Boys/Girls) John Lawhon (Boys), Matthew Lemoine (Girls)
Softball Jesica Lange
Sophistikats Marvin Mayes, Jaklin Cupp
Sophomore Class Madison Taylor
Spanish National Honor Society Kent Nelson
Special Olympics Kimberlee Isom
Speech and Debate
Brita Domino
Sports Medicine/Athletic Training Bridgette Bushong & Brooke Wiebe
Standleaders Leslie Vela
STGC (Strategic and Technical Gaming Club) Patrick Rivera
Student Council Misty Kroon
Swimming/Diving Jim Svoboda & James Mather
Tabletop Gaming Club Allen Peach
Tennis Will Butler
Texas Future Music Educators Kelsey Blanscet
TMSCA Science Vicki Hermsdorf
Track Allen Ham (Boys), Timothy McGuire (Girls)
TSA (Technology Student Association) Joe White, Tommy Fuchs, Patrick Rivera, & Karen Machicek
Volleyball Kate Zora
Wrestling Joaquin Bautista
Becky Brummond, Mike Brummond, Austin Griffin, Mary Alice Hyde, James Strickler
Website by SchoolMessenger Presence. © 2019 Intrado Corporation. All rights reserved.